Toulky

po kysuckých horách

Lokality

Túry

Mimo značku

Rycierova Hora

Rycierovu Horu najdeme ve východní části hlavního hřebene Kysuckých Beskyd, který zde tvoří státní hranici mezi Slovenskou Republikou a Polskem. Se svými 1225 metry nadmořské výšky, je Rycierova Hora druhým nejvyšším vrcholem Kysuckých Beskyd, hned po Velké Rači. Dá se říci že tato hora je vlastně dvojvrcholem, tvořeným Velkou Rycierovou Horou nacházející se přímo na státní hranici, a Malou Rycierovou Horou ležící již zcela na polském území a spadající tedy již do oblasti Žywieckých Beskyd. Oba vrcholy jsou od sebe odděleny poměrně hlubokým travnatým sedlem.

Samotný vrchol Velké Rycierovy Hory je zalesněn, a proto poskytuje návštěvníkům jen velmi omezený výhled. Jakmile ale odsud zamíříme po stezce lesem na polskou stranu, ocitneme se po krátké chvilce na rozsáhlé holině porostlé trávou a borůvčím. Z tohoto místa jsou pak k mání opravdu kvalitní výhledy. Ve spodní části této velké polany je situována polská turistická chata známá jako Bacówka na Rycerzowej.

Přístup:

Vrcholem Rycierovy Hory prochází značená turistická trasa, která se táhne hřebenem Kysuckých Beskyd a spojuje její nejvyšší vrcholy od Kykuly a Velké Rači přes Orol, Bugaj a Rycierovu Horu. Za ní pak trasa pokračuje dále na východ až na hřeben Oravských Beskyd.

Nejsnadnější přístup je možný z obce Nová Bystrica, přesněji z její části Vychylovka. Značená trasa směřující na hřeben začíná v osadě Šúdovci, kde je autobusová zastávka. Odtud pak stezka směřuje nahoru do sedla pod Svítkovou, které se nachází přímo na státní hranici. V novějších mapách je toto sedlo pojmenováno jako sedlo Príslop. Zde se pak napojíme na hřebenovou trasu, jenž nás po prudším výstupu dovede na vrchol Rycierovy Hory.

Rycierova Hora - vrchol Rycierova Hora - chata Rycierova Hora - sedlo
Rycierova Hora, vrchol Rycierova Hora, polská chata Sedlo mezi Malou
a Velkou Rycierovou Horou
Rycierova Hora - výhled Sedlo pod Svítkovou Rozcestník v sedle pod Svítkovou
Rycierova Hora,
výhled těsně pod vrcholem
V sedle pod Svítkovou Rozcestník v sedle pod Svítkovou

Toulky po Kysuckých Horách

© Jakub Kosek