Toulky

po kysuckých horách

Lokality

Túry

Mimo značku

Veľká Rača

Velkou Raču nalezneme v Kysuckých Beskydech přímo na státní hranici mezi Slovenskem a Polskem, nedaleko obce Oščadnica. Její vrchol je položen ve výšce 1226 metrů, což z ní činí nejvyšší horu Kysuckých Beskyd. Turistům, kteří na její vrchol dorazí, se nabízí prakticky kruhový rozhled po okolní krajině. K vylepšení rozhledu je možno využít zdejší nízkou rozhlednu s volným přístupem. Na její výhledové plošině je namontována směrová růžice, jenž každému usnadní identifikaci okolních pohoří. Na polské straně vrcholu Velké Rači je situována turistická chata.

Na části masivu Velké Rače se rozkládá stejnojmenná přírodní rezervace. Předmětem ochrany jsou mimo jiné zdejší skalní útvary, znamé jako Skalné Diery. Přístup k nim je snadný, nacházejí se totiž hned u zelené turistické stezky vedoucí z vrcholu Rače k chatám na Rači nad částí Dedovka. Od vrcholu jsou vzdáleny přibližně 1 km.

Přístup:

Na vrchol Velké Rače se lze dostat nejsnadněji po již zmíněné zeleně značené trase vedoucí na vrchol od chat na Rači, ke kterým se sbíhá více turistických tras vedoucích z různých částí obce Oščadnica. Pro usnadnění přístupu lze též využít některou ze tří zdejších lanovek (Dedovka, Marguška, Lalíky), mající své dolní stanice v obci Oščadnica. Protože jsou ale lanovky především součástí zimního střediska, je vhodné v případě, že se sem chystáme v létě, ověřit si zda a která lanovka je zrovna v provozu.

Veľká Rača - vrchol Veľká Rača, vyhlídková věž Skalná diera
Veľká Rača - vrchol Veľká Rača, vyhlídková věž Skalná diera

 

 

 

 

 

Toulky po Kysuckých Horách

© Jakub Kosek